YKKY

Ymmerstan koti- ja kouluyhdistys

YMMERSTAN KOTI- JA KOULUYHDISTYS

on 28.10.2011

YMMERSTAN KOTI- JA  KOULUYHDISTYS

Ymmerstan koti ja koulu ry on vanhempien perustama, kodin ja koulun yhteistyötä tukeva yhdistys. Yhdistyksemme on hyväksytty Suomen Vanhempainliiton ja KoKoEspoo ry:n jäseneksi. Yhdistyksen jäseneksi voivat liittyä kaikki Ymmerstan koulun oppilaiden vanhemmat tai huoltajat.
Lukuvuoden kattava jäsenmaksu on tällä hetkellä 10 euroa.

Yhdistyksellä on johtokunta, johon valitaan jäsenet mahdollisimman monelta luokalta. Johtokunnan jäsenet valitaan vuosittain syys-lokakuussa pidettävässä vuosikokouksessa. Yhdistys kokoontuu noin kerran kuukaudessa, keskimäärin kuusi kertaa lukuvuoden aikana. Kokoukset ovat kaikille avoimia tilaisuuksia – osallistujien ei tarvitse olla yhdistyksen jäseniä tai kuulua johtokuntaan.

Tule mukaan toimimaan! Yhdessä voimme vaikuttaa ja rakentaa koululaisillemme vahvaa, kasvua tukevaa yhteisöä. YKKY:ssä tutustut koulumaailmaan paremmin ja opit tuntemaan vanhempia yli koululuokkarajojen. Toivomme, että jokaiselta luokalta löytyisi YKKY:stä!

Kaikki koulumme oppilaiden huoltajat ovat aina tervetulleita kokouksiin.

Kokousaikataulut sekä lisää tietoa toiminnastamme löydät verkkosivuiltamme www.ykky.fi.


Comments are closed.